تشک تخت خواب برای کمردرد
0
تشک تخت خواب برای کمردرد

اگر کمردرد دارید، حتما این مطلب را بخوانید، زیرا خرید یک تشک تخت خواب مناسب باعث می شود صبح به هنگام بیدار شدن روحیه خوبی داشته باشید و همچنین در سلامت روان و بدن نقش مهمی دارد.

خواب خوب فقط هنگامی است که ماهیچه ها، رباط ها و سایر بخش های ستون فقرات بتوانند کاملا آزاد (ریلکس) شوند.

برای اشخاص مبتلا به کمردرد، خواب خوب نقش مهمی در روند بهبودی دارد. در این مقاله به نحوه انتخاب یک تشک تخت خواب برای کمردرد نگاهی می اندازیم و شیوه های متفاوت خوابیدن و استفاده از بالش را با هم بررسی می کنیم که در بهبود کمردرد موثر هستند.

تحقیقات نشان می دهد تشک تخت خواب تاثیر زیادی در کاهش درد کمر مزمن دارد و اشخاصی که تشک قدیمی خود را با یک جدید عوض کردند کاهش درد و بهبود تجربه خواب را تجربه کرده اند.

افراد مبتلا به کمردرد علاوه بر تعویض تشک تخواب خواب باید به مسائل دیگری نیز پیش از خوابیدن توجه کنند از جمله:

  • استفاده نکردن از گوشی همراه پیش از خواب
  • الگوهای نامنظم خواب
  • آپنه خواب
  • اضطراب یا استرس
  • ورزش نکردن.

اگر مشکل شما بی خوابی یا آپنه خواب است با پزشک معالج خود صحبت کنید و مسائلی مانند اضطراب یا استرس باید به کمک یک روانپزشک رفع شوند.

کمردرد مداوم ممکن است ربطی به تشک تخت خواب نداشته باشد و منشا آن یک بیماری زمینه ای باشد.

عوض کردن تشک تخت خواب اغلب اوقات باعث رفع کامل درد کمر نمی شود. خوابیدن روی تشک های گوناگون را امتحان کنید تا ببینید کدام یکی راحت تر است. ولی باید توجه کنید عوض کردن تشک راه درمانی کامل برای درد مزمن کمر و گردن نیست.

زمان خرید تشک تخت خواب برای کمردرد باید به چه چیزهایی توجه کنیم؟

تشک های موجود در بازار به سبک های مختلف و مواد گوناگون تولید می شوند. زمان خرید تشک تخت خواب باید به موارد زیر توجه کنید:

تشکی انتخاب کنید که سطح آن از ستون فقرات پشتیبانی کند. برخی از افراد بر این باور هستند که تشک هایی که سفتی متوسطی دارند برای نگه داشتن انحنای طبیعی ستون فقرات بهتر هستند و ستون فقرات را مانند وضعیت ایستاده بدن حفظ می کنند. این حالت به کاهش دردهای کمر کمک می کند.

تشکی که بیش از حد سفت باشد می تواند در قسمت تحت فشار باعث ایجاد درد و ناراحتی شود. التهاب بورس در قسمت لگن ناشی از خوابیدن روی تشک تخت خوابی است که سفتی بیش از حد دارد. روی این تشک ها به افرادی که عادت دارند به پهلو بخوابند فشار زیادی به لگن و شانه ها وارد می شود.

مطالعات مختلف نشان داده است افرادی که در بخش تحتانی کمر خود احساس درد می کنند نباید روی تشک های سفت بخوابند. با آن که بسیاری از افراد خوابیدن روی تشک سفت را پیشنهاد می کنند ولی افراد مبتلا به درد کمر در بخش تحتانی پشت خود با این کار باعث افزایش درد خود می شوند.

در اسپانیا تحقیقی برای بررسی تاثیر تشک سفت و نیمه سفت انجام شد و ۳۱۳ نفر در این تحقیق شرکت کردند.

طی این تحقیق تعدادی از بیماران روی تشک سفت و سایرین روی تشک نیمه سفت خوابیدند و از آن ها خواسته شد هر روز مقدار درد بخش تحتانی کمر خود را به هنگام دراز کشیدن روی تشک و بلند شدن از روی آن گزارش دهند.

سه ماه پس از شروع تحقیق، نتایج به دست آمده نشان داد افرادی که روی تشک های نیمه سفت خوابیده بودند به نسبت گروه دیگر کاهش قابل توجهی در درد کمر خود تجربه کرده بودند.

سرپرست این تحقیق دکتر کوواکس می گوید: تشک های سفت در مقابل انحنای طبیعی ستون فقرات انعطاف پذیری ندارند و بنابراین در زمان خواب روی ستون فقرات و عضلات اطراف آن فشار بیشتری وارد می کنند که این قضیه با گذشت زمان باعث بروز کمردرد می شود.

یکی از متخصصان فیزیوتراپی داخلی نیز در این مورد گفته است تشکی مناسب است که سفتی و انعطاف پذیری مناسبی داشته باشد و به دنبال فشار انگشت در حدود یک سانتی متر به داخل فرو برود. او می گوید استفاده از زیر اندازهای نرم و انعطاف پذیر در زمان خواب به مرور زمان بین مهره های کمر فاصله ایجاد می کند و فرد مبتلا به کمردرد می شود.

وضعیت بدن در خواب برای افراد مبتلا به کمردرد

برای وضعیت بدن در خواب هیچ قانون مشخصی وجود ندارد ولی توجه به نکات زیر مفید است:

بهترین وضعیت خوابیدن دراز کشیدن به پشت و گذاشتن یک بالش کوچک زیر زانوها است چون باعث می شود استرس از روی ستون فقرات برداشته شود و از انحنای طبیعی کمر پشتیبانی می کند.

برای افرادی که به پهلو می خوابند، گذاشتن یک بالش بین زانو برای کاهش فشار در قسمت کمر و پایین کمر مفید است.

افرادی که به شکم می خوابند می توانند یک بالش صاف زیر شکم و باسن قرار دهند تا فشاری که به ستون فقرات وارد می شود را به حداقل برسانند.

تشکی که یک شخص انتخاب می کند با وضعیت خواب او ارتباط دارد. افرادی که به شکم می خوابند بیشتر انواع سفت را انتخاب می کنند ولی اشخاصی که به پشت می خوابند تشک های نرم تر را ترجیح می دهند چون به کمر آن ها فشار کمتری وارد می شود.

آن هایی که به پهلو می خوابند نیز تشک هایی با سفتی کمتر را ترجیح می دهند.

انواع تشک ها

تنوع تشک تخت خواب های موجود در بازار بسیار زیاد شده است. هنوز از تشک های فنری استفاده می شود ولی انواع فومی و لاتکسی نیز به بازار ارائه شده اند. از جمله مدل های دیگر می توان به تشک های آبی و بادی اشاره کرد که نرمی و سفتی آن ها را می توان تغییر داد.

تشک تخت خواب برای کمردرد

اشخاصی که مبتلا به کمردرد هستند به دنبال مراجعه به دکتر یا فیزیوتراپ خود می پرسند: کدام تشک تخت خواب برای کمردرد خوب است و چه تشکی باید بخرم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر تشکی مناسب شخص خاصی است و باید با توجه به نوع کمردرد و محل آن تشک انتخاب شود.

پیش از خریدن تشک تخت خواب برای کمردرد ، بهتر است روی آن بخوابید و اگر راحتی آن مناسب شما است، تصمیم به خرید بگیرید.

نکاتی که هنگام خرید تشک تخت خواب برای کمردرد باید در نظر بگیرید:

  • تشک را با توجه به وزن بدن خود انتخاب کنید.
  • ارتفاع تخت خواب را فراموش نکنید.
  • تشک های نرم تر بیشتر مناسب اشخاص مبتلا به بیماری فیبرومالژیا است.

نظر خود را بگذارید

Your email address will not be published.

0

بالا

X